Rafał Olbiński

Przypomnijmy, że Rafał Olbiński to niekwestionowany klasyk polskiej szkoły plakatu, którego prace znane są i rozpoznawane na całym świecie. Urodził się w Kielcach. W 1969 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Artysta w 1981 roku zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobył wielkie uznanie krytyków i publiczności. Plakaty i ilustracje jego autorstwa regularnie ukazują się na łamach takich pism, jak „New York Times”, „New Yorker”, „Newsweek” czy „Time”.  

   Jest laureatem ponad stu międzynarodowych nagród, w tym – obok wspominanego już Oscara – słynnej „New York City Capital of the Word” za plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. W przedmowie do albumu Rafała Olbińskiego „Pasja plakatów” Richard Wilde z nowojorskiej School of Visual Arts napisał, że „uwodzicielskimi, tajemniczymi, prowokującymi, pełnymi magii pracami porusza miliony ludzi na całym świecie”. Dodajmy, że krytycy podkreślają często absolutnie niezwykłą, surrealistyczną wyobraźnię naszego rodaka, który nie bez powodu nazywany jest „Księciem surrealizmu”.

Obrazy artysty znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej (Biblioteka Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation), a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Australii.

 

Centrum Konferencyjne ZAMEK

projekt / wykonanie strony www graffik.com.pl