Galeria Sztuki ZAMEK zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa prof. Antoniego Fałata. Wernisaż z udziałem autora odbędzie się 16 października o godz. 18:00

 

 

Antoni Fałat (ur. 20 grudnia 1942 w Warszawie) – wybitny polski malarz, grafik i rysownik, twórca i rektor Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Studia artystyczne ukończył na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie uzyskując w 1969 roku dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. A. Kobzdeja.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in.:

CBWA „Zachęta” w Warszawie, BWA w Białymstoku, Olsztynie, Płocku oraz poza granicami kraju m. in.: w Paryżu, Düsseldorfie, Utrechcie, Hamburgu, Sapporo, Freibourgu, Werden.

Pośród wielu nagród artystycznych wymienić należy złoty medal w dziedzinie malarstwa na III Festiwalu Sztuk Plastycznych w 1970 roku i wyróżnienie w 1974 roku na V Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie w CBWA „Zachęta” oraz złoty medal w 1991 roku na ogólnopolskiej wystawie malarstwa „Bielska Jesień”. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, „Zachęcie” w Warszawie, Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Gandawie.

W latach 1992-1996 był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP. W 1997 roku otrzymał „Medal Komisji Edukacji Narodowej” za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

W 2001 roku otrzymał Krzyż Odrodzenia Polski od Prezydenta RP.

Malarstwo Fałata, idące nurtem nowej figuracji bierze za temat człowieka, w różnych sytuacjach, w życiu prywatnym i oficjalnym. Częstym elementem obrazów są wkomponowane weń zdjęcia sylwetek ze starych fotografii, które nadają obrazom charakter tajemniczy i przenoszą w przeszłość. Artysta stosuje ciemną paletę barw z kolorowymi akcentami.

Innym zabiegiem jest podkreślenie dynamiki i ostrości sylwetki poprzez graficzne czy kolorystyczne wzmocnienie, przeniknięcie obrazu ostrą jasnością, ognistymi, pomarańczowymi, parzącymi tonami. Również obrazy o chłodnej kolorystyce mają w sobie dojmujące zimno, odzierające postaci z ciepła i romantyczności.

  

Fotorelacja z wernisażu wystawy malarstwa Antoniego Fałata.

  

Centrum Konferencyjne ZAMEK

projekt / wykonanie strony www graffik.com.pl